Preobremenitveni kolaps je sindrom, ki najpogosteje prizadane labradorce. Pojavlja se zlasti pri delovnih psih (lov, ruševine...), ki so izpostavljeni večjim obremenitvam. Značilni znaki so oslabelost mišičja, nekoordinirano gibanje in kolaps, ki se navadno pojavi do četrt ure po naporni fizični dejavnosti. Kolaps običajno traja do 10 min. V tridesetih minutah si pes običajno v celoti opomore, vendar so lahko epizode preobremenitvenega kolapsa tudi smrtne. Telesna temperatura je izven obdobja kolapsa normalna, medtem ko se med kolapsom močno dvigne. Do kolapsa pogosteje pride pri temperamentnih živalih, ki se pri obrementvah bolj razburijo. Navadno psi prenašajo zmerne obremenitve (hoja, plavanje) brez kolapsa.
Dedovanje: avtosomno recesivno - preberi več
Mutacija: gen DNM1
Genetski test: Metoda, ki se uporablja za testiranje je izjemno natančna in omogoča razlikovanje med prizadetimi, nosilci in zdravimi živalmi. Test se lahko izvede pri katerikoli starosti.
Preprečevanje bolezni: preberi več
Vzorec: Polna kri odvzeta v EDTA (1,0 ml) ali bris ustne sluznice odvzet s sterilno ščetko. Podrobne informacije o vzorčenju lahko najdete tukaj.